Bociek PLD - Pisarz
I. Informacje podstawowe
Wprowadzenie
Krótka historia PLD
II. Instalacja
III. Podręcznik użytkownika
IV. Podręcznik administratora
V. Tworzenie PLD - Praktyczny poradnik
VI. O podręczniku
O tej książce
Spis treści
Inne wersje tego dokumentu
HTML (jeden plik)
Odnośniki
Tworzymy dokumentację PLD
Strona PLD
Listy dyskusyjne PLD

Krótka historia PLD

<- ->
 

Wraz ze wzrostem zainteresowania Linuksem w Polsce, rosły naciski na stworzenie polskiej dystrybucji tego systemu. Niemal wszyscy jej chcieli, a niektórzy nawet mówili, że już takową robią. Nic jednak z tego nie wynikało. Wreszcie, w lipcu 1998, zawiązał się projekt mający na celu stworzenie polskiej dystrybucji Linuxa. Projekt PLD, czyli Polish(ed) Linux Distribution, był na tyle dobrze zorganizowany, by przetrwać trudne początki. Nie obeszło się oczywiście bez burzliwych dyskusji na temat kształtu dystrybucji, doboru oprogramowania jak również wersji jądra, na której projekt ma być rozwijany. W efekcie zdecydowano się prowadzić równolegle dwa projekty. Pierwszy został nazwany PLD-devel i był forpocztą dla obecnego PLD-stable. Prace nad 1.1 PLD (devel) koordynowali przede wszystkim Wojtek Ślusarczyk, Marcin Korzonek i Arek Miśkiewicz. Miała to być pierwsza dystrybucja Linuxa zgodna z nowym, promowanym przez OpenGroup, standardem - Unix98. Równolegle druga grupa, na czele z Tomkiem Kłoczko i Arturem Frysiakiem, pracowała nad podwalinami właściwej PLD-stable.

Nieco później, przede wszystkim z braku wolnego czasu z prac nad projektem wycofali się Wojtek Ślusarczyk, Andrzej Nakonieczny oraz Marcin Korzonek. Tomasz Kłoczko postanowił kontynuować prace nad PLD, gromadząc wokół siebie coraz to większą liczbę developerów. Pojawiła się domena pld.org.pl, a wraz z nią liczne adresy "funkcjonalne", takie jak ftp.pld.org.pl, www.pld.org.pl czy cvs.pld.org.pl. Ruch na listach mailingowych stawał się coraz większy, widać było, iż projekt zyskiwał na popularności.

22 listopada 2002 roku światło dzienne ujrzała pierwsza stabilna wersja dystrybucji PLD Linux Distribution 1.0 (Ra). Jeszcze w czasie jej stabilizacji rozpoczęły się prace nad kolejną wersją.

Twórcy projektu zakładali uniwersalność PLD, która pozwalałaby na korzystanie z dystrybucji przez użytkowników z całego świata, jednak pojawiły się obawy, że nazwa Polish(ed) Linux Distribution odstraszy potencjalnych odbiorców z innych krajów. Postanowiono, że zmieniona zostanie nazwa projektu. Pozostawiono charakterystyczny skrót "PLD" w niezmienionej postaci, zmieniono zaś jego rozwinięcie - nazwa "PLD" stała się rekurencyjnym skrótem od PLD Linux Distribution.

Pierwszego kwietnia 2007 roku wydana została wersja Ac, długi okres rozwoju przyzwyczaił użytkowników do nieustających aktualizacji oprogramowania. Taki model rozwoju dystrybucji okazał się na tyle wygodny, że postanowiono by kolejne wydanie miały być rozwijane bez końca. Oznacza to, że na razie nie są planowane żadne kolejne wydania, a do stabilnej gałęzi pakietów nieprzerwanie trafiają aktualizacje.

 
<- ->